Na všetkých mojich poznávacích cestách, na ktorých si plním s Božou pomocou svoje cestovateľské sny, sa okrem telesného oddychu a regenerácie síl formou dlhých prechádzok a hlavne plávania, zaujímam aj o krajinu, v ktorej práve som. O ľudí, históriu aj súčasnosť, o jej prírodné danosti a krásy a o spätosť s dejinami kresťanstva. Veľmi ma to obohacuje intelektuálne aj citovo.

V júni t.r. som s manželom a dcérinou rodinou strávila 2 týždne v Egypte. Aj napriek rôznym bezpečnostným rizikám sme sa podujali na túto cestu, dúfajúc v Božiu pomoc a ochranu. Všetko prebiehalo v najlepšom poriadku. Na letisku v Hurghade nás  privítal mladý egyptský sprievodca, ktorý napodiv hovoril celkom dobrou slovenčinou. Neskôr vysvitlo, že študoval slovanské jazyky na Káhirskej univerzite.

 A práve s týmto človekom, keď sme sa viackrát spolu rozprávali, sme nadviazali priateľské vzťahy. V čase nášho pobytu sa práve konal pôstny mesiac moslimov – Ramadán. Tak sme ho trochu ľutovali, že nesmie celý deň až do zotmenia jesť ani piť. On sa zasmial a povedal, že jeho sa to netýka, pretože je kresťan. Hneď mi srdiečko poskočilo od radosti. Na dôkaz toho nám ukázal vytetovaný malý krížik na pravej ruke medzi palcom a ukazovákom. Tento symbol kresťanstva som si všimla aj u niektorých  iných domácich obyvateľov. Nie je to u nich žiadny módny doplnok ako u mnohých našich mladých ľudí. Je to symbol, že patria do komunity veriacich kresťanov a sú na to hrdí.

Odvtedy sa začali naše rozhovory o ich koptskej ortodoxnej cirkvi, o živote, o viere. Škoda, že bol ako delegát cestovnej kancelárie veľmi zaneprázdnený, lebo otázok a tém na rozhovor bolo ešte veľa, ale času málo. Chcela som od neho vedieť, či je niekde na blízku obchod s kresťanskými potrebami. Mala som záujem kúpiť si koptské krížiky, prípadne aj niečo iné na pamiatku. Keďže obchod bol ďaleko, ponúkol sa, že mi ich odfotí na mobil a ktoré si vyberiem, mi potom prinesie. Tak aj bolo. Urobil mi tým veľkú radosť, pretože som týmito vecami chcela obdariť svojich blízkych.

Bol veľmi prekvapený, že som aj ja kresťanka a skonštatoval, že som prvá Slovenka, s ktorou sa stretol, a ktorá sa hlási ku kresťanstvu. Oni sú presvedčení, že Európa je už celá odkresťančená, ateistická a je na úpadku. Záchranu kresťanstva vidia skôr na iných, nie tak materiálne bohatých kontinentoch. Tiež ma vyviedol z omylu, že v ich krajine sú kresťania nejako výrazne diskriminovaní. Egyptskí kresťania dbajú o svoje vzdelanie a viacerí z nich pracujú v štátnej službe aj v iných na ich pomery dobrých zamestnaniach. Niekedy sa ale stane, že zradikalizovaní príslušníci džihádistickej skupiny Islamského štátu zaútočia na nich, ako sa to naposledy stalo na Kvetnú nedeľu  na severe krajiny, kde zabili 46 koptských kresťanov a desiatky ďalších zranili.Vláda v reakcii na tieto činy sprísnila bezpečnostné opatrenia a vyhlásila výnimočný stav, ktorý trvá doteraz.

Nášmu milému priateľovi som z vďaky za jeho ochotu podarovala nejaké suveníry zo Slovenska, ale hlavne svoju Bibliu – Nový zákon, ktorá ma sprevádza na všetkých mojich cestách. Bol veľmi milo prekvapený a z úprimného srdca mi ďakoval za tento pre neho najvzácnejší dar. Keďže vie rozprávať aj čítať po slovensky, tak mu určite bude slúžiť na úžitok. Pohladil ju, pobozkal a priložil si ju na hruď. Bol to pre nás oboch veľmi silný citový zážitok.

Biblia spájala a stále spája kresťanov všetkých cirkví a jej význam pre vzájomné zbližovanie sa je nenahraditeľný. Biblia dáva nádej a otvára radostný pohľad na budúcnosť človeka, oslovuje nás v každom položení, učí zodpovednému hľadaniu a nachádzaniu odpovedí na otázky života. Tí, ktorí ju čítajú s otvoreným srdcom, nachádzajú v nej smernice pre svoj život.

V Egypte žije v súčasnosti asi 8 miliónov kresťanov, čo je 10% z počtu obyvateľstva. Koptská ortodoxná cirkev je jedna z autokefálnych orientálnych cirkví. Je to najstaršia kresťanská cirkev v Afrike. V Etiópii vznikla dcérocirkev, ktorá sa až po 2. svetovej vojne oddelila od cirvi egyptsko – koptskej.

Pôvodne boli koptami nazývaní potomkovia starovekých Egypťanov a od 1. storočia n.l. sa tak začali volať egyptskí kresťania.

Šírenie kresťanskej cirkvi na území Egypta sa spája s pôsobením evanjelistu Marka v Alexandrii, kde aj v r. 68 zomrel mučeníckou smrťou. Alexandria sa stala jedným z centier raného kresťanstva. Vznikla tam významná katechetická škola, kde pôsobili významní teológovia, napr. Origenes, ktorý napísal šesťtisíc komentárov k Biblii. Alexandria bola jedným z prvých piatich patriarchátov na svete.

Nezhody okolo Chalcedónskeho koncilu v r. 451 spôsobili, že koptská cirkev v Egypte sa osamostatnila od byzantskej cirkvi. V r. 1741 uzavrela časť koptskej cirkvi úniu s rím.katolíckou cirkvou, preto teraz existuje ortodoxná cirkev a koptský katolícky patriarchát.

Po dobytí Egypta moslimami sa jej obyvateľstvo postupne islamizovalo a kresťania  sa stali menšinou. V priebehu histórie boli koptskí kresťania niekedy viac, ale skôr menej tolerovaní islamskými vládcami. (To je hrozba aj memento pre dnešnú Európu !)

Najvyšším predstaviteľom koptskej cirkvi je v súčasnosti už 118. alexandrijský patriarcha Tawadros II.,  ktorý je aj patriarchom celej Afriky. Všetci obyvatelia krajiny rozprávajú po arabsky a koptština je už iba bohoslužobný jazyk, do ktorého bola v 3. storočí preložená Biblia a vytvorená vlastná liturgia.

Egypt sa stal mnohokrát dejiskom biblických udalostí, počnúc Jozefom a jeho bratmi, Jákobom, čo opisuje 1. M., ďalej Mojžišom, ktorý dostal od Hospodina na hore Sinaj kamenné dosky so Zákonom a prikázaniami,  aj exodus Židov do Kanaánu. 2. M.

Egypt bol v Ježišovej dobe útočiskom Židov z Palestíny, kde aj evanjelista Matúš píše o úteku Jozefa a Márie s malým Ježišom pred prenasledovateľmi do egyptského mesta Matareya, kde bývali niekoľko rokov, pokiaľ im bol umožnený návrat do ich domova. O Egypte písali aj proroci Izaiáš 19,21-25 ...a Hospodin sa dá poznať Egyptu... aj prorok Ozeáš 11,1 ...Z Egypta som povolal svojho syna...

Takže Egypt je veľmi zaujímavou krajinou nielen tým, že je jednou z najstarších civilizácií na svete svojimi faraónskymi dejinami a početnými monumentálnymi stavbami chrámov, pyramíd, hrobiek aj najväčšou životodarnou riekou Níl uprostred púšte. Je to aj krajina udalostí Starého a Nového zákona, ktorú sa oplatí navštíviť.

Som vďačná nášmu Otcovi nebeskému, že som si znovu mohla rozšíriť obzor poznania o rôznorodosti kresťanstva vo svete a tešiť sa zo stretnutí s ľuďmi, ktorí vyznávajú rovnaké životné hodnoty a milujú nášho Boha.

.: Autor: Edita Kroľová         


 

Search

Časopis Pohľad

Slovo

Rim 6, 12-14 Nech tedy nekraľuje hriech vo vašom smrteľnom tele, aby ste ho poslúchali, totiž hriech, v jeho, to jest tela, žiadostiach ani nevydávajte svojich údov za nástroje neprávosti, ale sa oddajte Bohu ako živí z mŕtvych a svoje údy za nástroje spravedlivosti Bohu, lebo hriech nebude panovať nad vami, pretože nie ste pod zákonom, ale pod milosťou.