Keď sa stretnete s nejakým vaším dobrým známym – o čom sa s ním zdieľate? Častokrát je to o tom, čo sa vám práve podarilo, či darí (pokiaľ nie ste typický frfľoš, ktorý všade vidí len to, čo nefunguje a ako by to ostatní mali robiť lepšie – to ale nepredpokladám).

Preto skôr ako sa začítate do tohto krátkeho príspevku vás chcem upozorniť (či skôr povzbudiť??), že to, o čom píšem, nemám zvládnuté na sto percent. Sám som na ceste hľadania a rozlišovania, na ceste pokusov a omylov. Myslím si však, že keby mali do časopisu prispievať iba tí z nás, ktorí už majú veci zvládnuté, tak by Pohľad vychádzal – možno síce pravidelne, ale s čistými stránkami ... Vždy máme čo zlepšovať, vždy sa máme čo učiť a stále nachádzame priestor pre rast. Navyše, ak sa nám už niečo podarilo aj viackrát za sebou, alebo sme v tom úspešní už nejaké obdobie, to ešte nemusí znamenať, že nemôžem práve v tom, v čom sa cítim taký silný – opäť zlyhať. Určite je v našom počínaní dosť priestoru pre Božiu milosť a pre Jeho korekcie do nášho života. Preto prosím, povzbudzujme sa navzájom, neporovnávajme sa, ale skúmajme, v čom chce Pán Boh vyučovať práve mňa ...

Ako sa vám darí vyjadrovať svoje túžby a priania? Teraz mám na mysli najmä tie hlboké a skutočné priania, ktoré nepoviete len tak hocikomu? Vyjadrovať svoje priania kritikou niekoho iného - nie je práve najlepší spôsob :), neosoží ani to, ak sa snažíte vyjadriť svoje túžby manipulatívnym spôsobom – napríklad tým, že tomu druhému vyčítate niečo čo by mal robiť preto, aby ste vy mohli prežívať pocit šťastia.

Povedzme si však hneď na rovinu, že prežívať pocit šťastia nie je egoistické prianie. Lepšie povedané – nemusí byť egoistické – to záleží od spôsobu, ako sa ho snažíme dosiahnuť. Pokiaľ sa usilujem dosiahnuť svoje ciele bez ohľadu na tých, ktorí sú okolo mňa – to egoistické je, o tom nemusíme debatovať. Ak sa navyše snažím iných posúvať ako figúrky na šachovnici, aby som dosiahol čo chcem – to je dokonca manipulácia.

Existuje však aj spôsob, ako sa môžem usilovať o dosiahnutie osobného šťastia v nejakej oblasti aj bez toho, že by som ostatných využíval alebo dokonca manipuloval. Dosť podstatne to záleží od toho, akým spôsobom vyjadrujem svoje priania a túžby.

Dva spôsoby, ktoré nefungujú:

1.               Ak svoje túžby nevyjadrím – ako má môj manželský partner (alebo ktokoľvek iný) vedieť, po čom túžim, resp. čo by ma potešilo?

2.               Ak svoje túžby vyjadrujem tým, že tomu druhému vyčítam, že nerobí toto alebo tamto (a samozrejme, že som presvedčený, že by to robiť mal)

Logickou otázkou teda je: Ako môžem nezraňujúcim alebo nemanipulatívnym spôsobom vyjadriť svoje túžby a priania? A čo tak otvorene a láskavo?

Úplne jednoduchý spôsob je zmeniť gramatiku svojich vyhlásení. Namiesto druhej osoby hovoriť v prvej osobe jednotného čísla. Teda napr. vetu „Mal by si chodiť načas! Vôbec sa ti nedá veriť, keď sľúbiš a potom nedodržíš svoj sľub“, môžem povedať „Naozaj by ma potešilo, keby si prišiel načas. Cítim sa dosť neisto, keď neprídeš vtedy, ako si povedal. Aj môj čas je vzácny a nemám ho nazvyš“.

Takýmto spôsobom nikoho neobviňujem, ani nemanipulujem, len vyjadrím svoje prianie a možno to, ako sa v takej situácii cítim. A čo s tým urobí ten druhý je už len na ňom. Teraz už vie, čím môže prispieť k mojej spokojnosti, dokonca možno až k pocitu šťastia.

Poviete si: No dobre, ale čo keď ten druhý s tým neurobí nič? Nie som potom ja ten, kto je zneužitý? Ak sa situácia opakuje, môžem si určiť hranice, ktoré ma budú chrániť pred zneužívaním. Napríklad: „Ak mi nabudúce nedáš vedieť vopred, že si sa zdržal a nepodarí sa ti prísť načas na večeru, začneme jesť s deťmi sami a nebudem ju 3x prihrievať ako naposledy. Potom budeš musieť večerať sám“. Vtedy už ten druhý vie, že ak chce večerať so svojou rodinou, musí prísť načas (v krajnom prípade aspoň ohlásiť svoj neskorý príchod). A snáď má o motiváciu naviac prísť načas, aby mohol stráviť čas večere s tými, ktorých má rád.

Dúfam, že tento príklad postačí. A pokiaľ si chcete osvojiť tento spôsob vyjadrovania túžob a prianí so svojím manželským partnerom, môžete si to precvičiť tým, že doplníte nasledujúce vety ... (viď nižšie)

A povzbudenie na záver: Nenechajte sa odradiť tým, ak vám to zo začiatku pôjde trocha ťažkopádne a neohrabane. Veď ani chodiť, či rozprávať ste sa nenaučili hneď na prvý pokus.

Vlado Sochor (jeden z vás, ktorý sa to takisto učí ...)

Je pre mňa dôležité, aby _____________________________________________ 

Veľa by pre mňa znamenalo, keby _____________________________________

 Teším sa na čas, keď _______________________________________________

.: Autor: Vlado Sochor         


 

 

Search

Časopis Pohľad

Slovo

Rímskym 1, 16-17 Veď ja sa nehanbím za evanjelium (Kristovo): lebo mocou Božou je ono na spasenie každému veriacemu, najprv Židovi, a aj Grékovi. Zjavuje sa v ňom zaiste spravodlivosť Božia z viery pre vieru, ako je napísané: Spravodlivý z viery bude žiť.