- slovo o jazyku si pre nás na dnes prichystal Gabo...
- minulú tému sme si preopakovali prostredníctvom tajničky, jej kľúčové slovo predstavovalo názov témy, tajničku sme dopĺňali na základe prečítaného Božieho slova:
 - tak, najprv si nájdite Ezdráš 7, 10 = Ezdráš si totiž umienil skúmať zákon Hospodinov, zachovávať ho a učiť Izrael ustanoveniam a právam. – Aké slovo by sa nám z tohto hodilo do tajničky? Čo z toho vyplýva?
 - Danda – Ezdráš chcel skúmať zákon Hospodinov...
- chcel ho študovať + uvádzať ho do života...
 - Miškova reakcia – študovať (toto slovo sme napísali do tajničky)
- ďalej = V každom čase všetkých modlitieb a prosieb modlievajte sa v duchu; bdejte pritom vytrvalo a proste za všetkých svätých. (Ef 6, 18)
 - Matina reakcia – takže modlitba...
- daj tam sloveso...
 - reakcia Vevy M – modliť sa (do tajničky)
- Neopúšťajme svoje zhromaždenia, ako niektorí majú vo zvyku, ale napomínajme sa, a to tým viac, čím viac vidíme, že sa približuje ten deň. (Žid 10, 25) – máme sa stretávať s inými kresťanmi... Čo je výsledok toho, čo som povedal? :-) :-)
 - Filip – stretávať sa (do tajničky)
- Čisté a nepoškvrnené uctievanie Boha pred Bohom a Otcom je: navštevovať siroty a vdovy v ich tiesni a seba zachovávať nepoškvrneného svetom. (Jk 1, 27) – Aká je hlavná myšlienka?
 - Danda – nepoškvrňovať sa...
- ale aj navštevovať siroty, a teda pomáhať (do tajničky)
- Každý (nech dá), ako si umienil v srdci, nie z neochoty alebo z prinútenia; lebo ochotného darcu miluje Boh. (2Kor 9, 7) – Čo typuješ, Veva, čo je hlavná myšlienka?
 - Veva I – (žiadne tušenie...)
 - Miškova reakcia – dávať (do tajničky)
- Ale prijmite moc Ducha Svätého, ktorý zostúpi na vás, a budete mi svedkami aj v Jeruzaleme, aj po celom Judsku, aj v Samárii a až do posledných končín zeme. (Sk 1, 8) – Hlavná myšlienka je?
 - Danda – svedčiť (do tajničky)
 - reakcia Vevy I – ja viem, čo má vyjsť v tajničke = živá viera
- správne...; tu skončilo opakovanie a začala nová téma
- dám vám hádanku, prečítam vám 3 vety + vy z nich máte určiť názov dnešnej témy = Aj keď som malý, som schopný dokázať úžasné veci! Darí sa mi robiť dobre, ale niekedy tiež veľmi škodím. Som hladký pohyblivý orgán z mäsa a svalov. Čo je to?
 - reakcia Vevy M – jazyk
- správne + môžeme si prečítať list Jakuba 3, 3-12 – 3Keď koňom dávame do úst zubadlá, aby nám boli povoľné, usmerňujeme aj celé ich telo. 4A hľa, aj lode – hoci sú také veľké a ženú ich prudké vetry – riadi najmenšie kormidlo, kam chce kormidelníkova vôľa. 5Podobne aj jazyk: je malú úd, ale chváli sa veľkými vecami. Ajhľa, aký malý oheň, a akú veľkú horu zapáli! Jazyk je ohňom; svetom neprávosti medzi našimi údmi stáva sa jazyk: poškvrňuje celé telo, a rozpaľovaný peklom zapaľuje beh života. Všetku divú zver, aj vtákov, plazy, aj morské tvory krotievajú aj krotili ľudia, ale jazyk, (toto) nepokojné zlo, plné smrtiaceho jedu, nikto z ľudí nevládze skrotiť. Ním dobrorečíme Pánovi a Otcovi, ním preklíname ľudí stvorených na podobu Božiu; z tých istých úst vychádza dobrorečenie a preklínanie. Bratia moji, to nemá tak byť! Či z prameňa tým istým otvorom vyviera sladká a horká voda? Či figovník, bratia moji, môže rodiť olivy, alebo vinič figy? Ani slaný (prameň) nevydáva sladkú vodu.
- Pozrite si ešte raz verše 3-4. K čomu Jakub prirovnáva jazyk?
 - Zuzka – ku kormidlu...
 - Danda – ku zubadlám...
- kôň má na hlave uzdu + v ústach zubadlá, keď ho za uzdu potiahneš doľava, pôjde doľava, a keď doprava, tak pôjdeme doprava => pôjde tade, kade ho nasmeruješ... Koľko asi váži taký kôň?
 - Janči – pol tony, veď keď má potiahnuť 1 tonu dreva...
- predstavte si, že kôň má 300 kg + vy sedíte na ňom so svojimi 100 kg + ovládate ho 2-3kg zubadlami(riadny nepomer čo?), alebo si teraz predstavte zámorskú loď, Titanic, kde je 10 000 ľudí + je tam také malé kormidlo, a keď chlapík zatočí doľava, celá loď ide doľava, a keď doprava, ide doprava, také malé kormidlo, a predsa dokáže ovládať tak veľkú loď => naše slová majú veľký vplyv na druhých ľudí... Ako môže váš jazyk urobiť dobre druhým?
 - Janči – keď niekomu dobrorečíme...
- keď sa niekto nachádza v ťažkej situácii + vy mu poviete slová útechy...
 - Dáškina reakcia – nepoviete mu, že je hlupák, ale že nabudúce to bude lepšie...
 - Danda – pochvala...
 - Janči – napomenutie...
- láskavé slová môžu pomôcť = Pery spravodlivého vedú mnohých, blázni však umierajú nerozumnosťou. (Pr 10, 21) + Kto nerozvážne hovorí, akoby bodal mečom, ale jazyk múdrych lieči. (Pr 12, 18)
- ešte by som sa chcel vrátiť k Jakubovi 3, 5-6 = Podobne aj jazyk: je malý úd, ale chváli sa veľkými vecami. Ajhľa, aký malý oheň, a akú veľkú horu zapáli! Jazyk je ohňom; svetom neprávosti medzi našimi údmi stáva sa jazyk: poškvrňuje celé telo, a rozpaľovaný peklom zapaľuje beh života. – toto slovo vystihuje jednu situáciu z môjho života = keď som skončil vysokú školu, hľadal som si prácu + moji spolužiaci tiež, jedna spolužiačka si našla prácu učiteľky na strednej škole, povedal som si, že jej to určite musela vybaviť mama, keďže tiež pracovala ako učiteľka na tej škole, myslel som si, že mala protekciu, že jej tú prácu dohodila mama + takto som to podával ďalej, až sa to dostalo k nej, jedného dňa mi zavolala + povedala mi, že nie je žiadna chudera, že to, čo som o nej šíril, nie je pravda + vysvetlila mi, ako to naozaj bolo, potom som sa jej ospravedlnil, povedal som jej, že ma to veľmi mrzí + z tohto rozhovoru bolo cítiť, že je naštvaná, neskôr som si uvedomil, ako som jej jednou vetou dokázal ublížiť... Zažili ste aj vy niečo podobné? Spomenie si niekto na niečo?
 - Danda – dakedy minulý rok sa posunul rozvrh celej škole + odpadla im hodina, iba nám nie, naša učiteľka si zmyslela, že chce mať s nami hodinu, vravela som, že je to hrozné + trieda, kam sme mali ísť, bola zamknutá, a tak sme čakali pred zamknutou triedou na učiteľku, kým sme na ňu čakali, dávala som jej všelijaké názvy... a potom som zistila, že stála za mnou...
- Maťova reakcia – Aj nadávky?
 - Danda – nie...
- stáva sa mi, že si nedávam pozor na ústa, keď chcem byť vtipný...
- Naničhodník chystá zlo, jeho reč je ako spaľujúci oheň. (Pr 16, 27)
- Čím je uhlie pahrebe a drevo ohňu, tým je škriepny človek pri rozdúchavaní sváru. (Pr 26, 21)
- jazyk dokáže narobiť veľa dobrého, ale aj zlého... Čo robiť, aby sme ho vedeli kontrolovať?
 - Janči – najskôr treba porozmýšľať, čo chcem povedať...
 - Miško – dvakrát meraj a raz strihaj...
 - Broňo – modliť sa...
- vo svete fungujú napr. narátaj do desať, alebo sa radšej štípni, akoby ti malo niečo škaredé vyjsť z úst...
- ale ak sa budem modliť, aby som si nerobil z nikoho posmešky, aby som v hneve nenadával, Boh dokáže zastaviť moje ústa – Preto vám hovorím: Verte, že dostanete všetko, za čo sa modlíte a za čo prosíte. Budete to mať. (Mk 11, 24) – modlitba = najlepšia cesta, ako dosiahnuť nápravu vo svojom živote
- Ním dobrorečíme Pánovi a Otcovi, ním preklíname ľudí stvorených na podobu Božiu; z tých istých úst vychádza dobrorečenie a preklínanie. Bratia moji, to nemá tak byť! (Jk 3, 9-10) => nemáme na jednej strane chodiť do kostola + chváliť Boha + na druhej strane doma alebo v škole preklínať, zlorečiť; možno sa dostaneš do skupiny ľudí, ktorá používa istý slovník a potom prídeš do inej skupiny ľudí + zistíš, že ten slovník nie je až taký v pohode = varovanie, ľudia vo svete považujú niektoré veci za normálne, napr. keď si niekto udrie po palci, okamžite si spomenie na svoje kresťanské základy + na všetkých svätých...
- Tomášova reakcia – to sa stalo môjmu spolužiakovi, popálil sa spájkovačkou...
- prosme Boha, aby nám pomáhal premáhať zlé + Jakub v 12. verši nás upozorňuje, aby sme neboli schizofrenici = aby sme nepoužívali dvojaký slovník, aby sme v kostole nevydávali sladkú vodu + medzi priateľmi slanú...
- Vreteničie plemeno, ako môžete hovoriť dobré, keď sami ste zlí? Lebo z plnosti srdca hovoria ústa. (Mt 12, 34) – ak sa správate dvojako, zamyslite sa, či to s Bohom myslíte vážne, lebo čo je vo vašom srdci, to ide navonok = ústa odzrkadľujú to, čo je vo vašom srdci
- Ale ak chodíme vo svetle, ako On je vo svetle, máme spoločenstvo medzi sebou a krv Ježiša, Jeho Syna, nás očisťuje od každého hriechu. (1Jn 1, 7)
- Čo ste si zapamätali z dnešného slova?
 - Miško – že si treba dávať pozor na to, čo povieme...
- jazyk je malý orgán, ale môže napáchať veľa dobrého aj zlého; na to, aby sme ho kontrolovali, treba sa modliť = prosiť Boha o pomoc, aby nás náš jazyk nepoškvrňoval + že sami, zo svojich síl, nedokážeme skrotiť svoj jazyk – Ó Hospodine, postav mi hliadku k ústam a dvere mojich perí chráň. (Ž 141, 3) – tento verš si môžeme aj zapamätať + spravím vám ešte malú ukážku (veľmi sa mi páčila) = Gabo postavil na tácku pohár s vodou, ktorý naplnil až po okraj, tento pohár znázorňoval nás, keď sa ocitneme v kritickej hraničnej situácii + predviedol nám, čo sa s nami stane, keď niekto do nás zabŕda = pomykal s pohárom...
- pozrite, čo sa stalo, všade je voda, všetko je mokré, pozrite, akú spúšť zanechal po sebe jazyk...; najlepšia rada pred spŕškou nadávok = modlitba
- Dandina reakcia – keď sa hnevám, tak nemyslím na to, že sa hnevám...
- Dáškina reakcia – aj ja s tým mám problém...
- Jančiho reakcia – vylievaš sa... :-)
- stačí iba pár sekúnd na to, aby ste sa porozprávali s Bohom + On vás nenechá v štichu...
- Maťo – svet ponúka veľa barličiek, ktoré majú pomôcť ľuďom nenadávať, napr. narátaj do desať, niektorí ospravedlňujú slovník dakoho tým, že je už starý, že má na to právo, ale aj preňho platí Božie slovo = z plnosti srdca hovoria tvoje ústa, človek vždy vie, čo je správne + čo nie, vie, že nadáva, že pohoršuje druhého, a preto nemá ospravedlnenie, narátať do desať sem-tam funguje, sem-tam nie, keď je niekto automaticky nastavený na reptanie, frflanie, hneď sa do toho pustí, ale my dobrorečme ľuďom + snažme sa zmýšľať pozitívne, ale nemyslím pritom na sugesciu = keď si človek celý týždeň nahovára, že to dopadne dobre, ale ďakujme Bohu za každý deň – svedectvo – mal som psychický problém + vedel som, čo mám robiť = mám vyznávať slovo Božie, ale nevedel som, ako mi to má pomôcť, potom som o pomoc požiadal môjho Pána + o 5-10 minút bolo po probléme, môj problém odišiel => ovocie poslušnosti Božieho slova sa vráti, možno nie tak skoro, ako by sme my, ľudia, chceli, ale sa vráti, a preto ďakujte, aj keď sa vám to nepáči, ďakujte Bohu, že vám dal lekciu + On čaká, akú snahu vynaložíš ty na svoju nápravu, slovník sa dá rýchlo zmeniť, ale so srdcom to nie je až také jednoduché, a preto proste Pána, aby vám zmenil srdce, ak si dobrý človek, neurážaj slovami druhého, ovládať ústa znamená zmeniť myslenie na vďačné, ďakujte za to, za čo druhí nadávajú + keď vidíte, ako sa niekto klepne po prste a nadáva, to neznamená, že to tak aj my musíme robiť, Boh nás od toho oslobodil, v tom je tá sloboda, pretože Boh nám dal Ducha, ktorý nám pomáha, keď budete takto myslieť + objaví sa vo vašom srdci snaha, budete spokojní v živote – Kto sa snaží o spravodlivosť a láskavosť, nájde život, spravodlivosť a česť. (Pr 21, 21) + Slová ohovárača sú ako pochúťka, zostupujú až do útrob tela. (Pr 26, 22) – náš jazyk veľmi rád ohovára, robí nám dobre, keď ohovárame, Šalamún vraví, že je to ako pochúťka pre nás + s tým sa asi veľmi ťažko bojuje, ak si to nepriznáme, ohováranie = napr. keď tu Janči nie je, tak poviete, že zase spal na kázni... :-), treba si uvedomiť, že tými istými ústami by nemalo vychádzať dobré aj zlé, predstavte si rúru, z ktorej vyteká riedky hnoj, ale o chvíľu z nej vyteká čistá voda, budete takú vodu piť – asi ťažko + teraz si to predstavte opačne = najprv tečie čistá voda, potom ju stopnú + z rúry vyteká hnoj, použijete taký hnoj – myslím že bez problémov, => ak vaše ústa chvália + velebia Boha a potom prídete do školy, kydáte hnoj, blbosti zo sveta vás zašpinia, a keď človek, ktorý vás pozná a vie, aký ste tu, ako krásne velebíte Boha + aký ste tam, tak potom takýto človek vaše svedectvo neprijme, ideme mi tu o to, že vaša použiteľnosť pre Boha sa skôr zníži ako zvýši, svedectvo sa zníži, skôr sa zašpiní čisté, ako sa očistí špinavé, veľmi rýchlo sa takto vaša použiteľnosť zníži – ako krásne nábožensky hovoríš, ale tvoje skutky sú hnojom, tvoje svedectvo stojí za nič, a preto sa nezapájajte do prázdnych rečí
- v škole sa tára o hocičom, napr. o učení, o učiteľoch – čo zase nie je zlé, ale aj o politike + keď si týmto budete špiniť jazyk, ste pre Boha nepoužiteľní, Boh si vás nemôže použiť, voda, ktorá je znečistená hnojom, je nepoužiteľná na pitie, ale ak z vašej rúry bude vždy vytekať iba čistá voda, vaše slová budú mať váhu, napr. nebudete si robiť z učiteľov srandu, nebudete kydať na učiteľov, rodičov, ale snažíte sa vašu rúru – ústa zachovať čisté a potom sa aj iní radi napijú vody, ktorá má chuť, keď ohovárate, samých seba podkopávate = výstraha pre nás všade, či už doma, v škole, alebo niekde úplne inde, ak aj doma dobrorečíte, domáci vidia vašu vieru => aj vaše svedectvo inak príjmu...
- Dáškina reakcia – sú situácie, keď sa človek nahnevá, hnev príde, ale je napísané, aby sme nehrešili – Hnevajte sa, ale nehrešte; nech slnko nezapadá nad vaším hnevom. (Ef 4, 26) – je dôležité, čo s pokušením urobíš, čí vybuchneš, alebo nie, mne nepomáha ani do 10 narátať..., najlepšie je, keď sa pomodlím, aby som sa ovládla, aby som bola ticho, keďže som vedela, aké slovo bude dnes na doraste, zamýšľala som sa nad touto témou => jeden brat často frfle, a tak som mu povedala, že sa mi to nepáči + že je to nákazlivé, pohnevali sme sa, nechcela som sa s ním baviť + on videl, že to vo mne vrie, musela som sa presadiť, nakoniec som odišla, lebo som vedela, že vybuchnem, a preto keď vidíte na človeku, že má dosť, nechajte ho + 2. vec = mám v robote kolegyňu, ktorá dosť ohovára, táto kolegyňa vie robiť krásne kytičky + povedala mi, že ma ich naučí robiť, 20 minút som musela počúvať, že som chudera, že neviem robiť kytičku, jej asi nedochádza, že rečami môže ublížiť... + tiež je taká ako ja = čo na srdci, to na jazyku = úprimná, ale vždy treba myslieť na to, že veci sa dajú povedať aj inak, inou formou...
- Maťo – včera som sa v robote nahneval, sedel som na stoličke + zvláštne bolo to, že som si uvedomil – ja sa hnevám, je to srandovné, snažil som sa všimnúť si, čo robím, keď sa hnevám, na čo myslím, vravel som si, že Gabo za to nemôže..., študoval som sa, študoval som, ako hnev so mnou hýbe, čo to so mnou robí...
- Dandina reakcia – keď sa človek hnevá, zvyčajne obviňuje druhých...
- Maťova reakcia – hnev sa najčastejšie prejavuje projekciou = zvaľovaním viny na niekoho alebo niečo + podľa toho poznáš, že si nahnevaný...
- Dáškina reakcia – v Častej nám vraveli, že keď máme dorasťákov- frflošov, že sa im stala krivda v živote, a preto stále niekoho obviňujú... Kia, stáva sa ti, že si neovládneš jazyk?
 - Kia – niekedy sa mi to stane...
- Dáška – A ty, Veva, čo ty a hnev? Zaujíma ma to, lebo pôsobíš tak ticho...
 - Veva I – zvyčajne si to vydiskutujem sama so sebou...
- Dáška – A čo starká?
 - Veva I – keď sa hnevám, radšej idem preč od starkej..., nestáva sa mi to často, neviem vybuchnúť tak veľmi...
- Dáškina reakcia – sme rôzni... A ty, Miško?
 - Miško – s mamou to bolo horšie, teraz sa už krotím, radšej sa stiahnem do izby...
- Dáškina reakcia – Počkáš, kým hnev prejde?
 - Miško – bojím sa, že by mi inak dačo zlé vyletelo z úst...
- Broňova reakcia – mám problém s mamou, zistil som, že má vždy pravdu... :-) :-)
- Dáška – Pocítili ste vy traja dáku zmenu?
 - Veva I – tak jasné, že zlepšenie...
- Dáška – Filip, ako si na tom s hnevom?
 - Filip – ja som dosť flegmatik, keď niekto na mňa nadáva, alebo ma začne z niečoho obviňovať, tak poviem, že to je jeho názor...
- Dáška – A ešte ty ma zaujímaš, Tomáš. Ako si na tom s hnevom?
 - Tomáš – viem sa nahnevať... a čo sa týka jazyka + ohovárania, bol som grázlik, ale teraz som z toho na 99 % von...
- Dáškina reakcia – Kedy prišla zmena?
 - Tomáš – na každom mieste som sa správal inak + začalo ma veľmi trápiť svedomie, ostalo mi to z pohanstva od kamarátov..., snažil som sa toho zbaviť aj medzi spolužiakmi, ale dlho to nešlo..., išlo tu o moje myšlienky, napr. vravel som si, že spolužiak je tupý ako brošňa...
- Zuzkina reakcia – Prečo ako brošňa?
- Gabova reakcia – je tupá, nie ostrá...
- Dáškina reakcia – čiže bolo zlé, čo si si v duchu myslel...
- Kiina reakcia – iné je ignorancia + iné pokora, keď máš pokorný postoj v srdci, nemyslíš na zlé, pretože pokora sa ťažko predstiera, s takouto pokorou + pokojom mám tiež niekedy problém..., ale tá ignorancia ešte viac vyprovokuje ľudí, ale tvoja pokora človeka zlomí...
- Dáškina reakcia – povedala som niečo človeku + jemu to nedoplo => neodsudzujte druhých ľudí, lebo do nich nevidíte...
- Kiina reakcia – človek si domýšľa, napr. aáá urazil ma, je vzťahovačný...
- Dáškina reakcia – my chceme hučať, ale keby sme druhých pokladali za hodnejších od seba, ten tlak by sa znížil – Nič nerobte z hašterivosti a márnej ctižiadosti, ale radšej v pokore iných pokladajte za hodnotnejších než seba. (Flp 2, 3)
- Maťova reakcia – ignorancia je prejavom pýchy...
- Dáškina reakcia – Boh skúma srdcia, Jeho neoklameme... Maťa, ako si na tom s hnevom?
 - Maťa – hnevám sa, doma je to inak, doma poviem dobre, ale inde, keď mi niekto ukrivdil, to vo mne vrie = začnem sa hádať, keď viem, že je to zle, že rozhodnutie bolo zlé...
- Dáška – A ty, Lenka?
 - Lenka – ja sa neviem dáko rozčúliť..., predtým to bolo horšie...
- na záver ešte veršík, ktorý sa máme naučiť naspamäť = Smrť a život sú v moci jazyka, a kto ho miluje, okúsi jeho ovocie. (Pr 18, 21)

- po doraste niektorí z nás pomáhali pri skladaní techniky, v sobotu bolo totiž seniorátko v Dobrej Nive :-)

Search

Časopis Pohľad

Slovo

Ján l3, 34-35 Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa vzájomne milovali; ako som vás ja miloval, aby ste sa aj vy vzájomne milovali. Podľa toho poznajú všetci, že ste moji učeníci, keď sa budete vzájomne milovať.