V úvode do Starej zmluvy sa chceme zaoberať zbierkou kníh, ktoré sa stali posvätnými spismi pre Židov, Kresťanov a dokonca sú známe aj Islámu. Tieto naše poznámky nebudú citátmi z Biblie a bolo by účelné, aby ste siahli vždy po príslušných textoch Biblie, ktoré nemožno ani meniť, ani ich akokoľvek obohacovať, či z nich niečo zámerne vynechávať. Za taký čin by nasledoval trest, ktorý si nechceme privolávať. Náš Boh je milostivý a prosíme Ho, aby nás dobrým úmyslom viedol a dal nám Ducha svätého, aby sme vždy našli správnu mieru na obsah nášho textu do takej miery, aby bol prijateľný pre všetkých čitateľov a viedol ich k štúdiu vlastného textu, aký je uvedený v Písme.
Dáme sa viesť vysokoškolskými textami Prof. ThDr, Karola Nandráskeho, ktorý bol v čase štúdií nášho brata farára na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave pomôckou a učebným textom. Ak budú k dispozícii aj iné vhodné zdroje tohto štúdia, radi po nich siahneme. Táto poznámka by Vás nemala odradiť od čítania a štúdia, lebo budem mať na mysli, že píšem pre každého, kto má záujem. Zároveň ďakujem bratovi Michalovi, ktorý mi učebné texty poskytol iste v nádeji, že by mali slúžiť k osobnému rastu každého čitateľa zo zboru, ale aj mimo neho. Na konci každej časti budem dávať kontrolné otázky z Biblie, aby sme mali spätnú väzbu, či my len píšeme a nikto to nečíta, alebo sa svojím rastom naozaj zaoberáte. Prosím, nech nikto neignoruje túto požiadavku. Má svoj veľký význam.
Starozmluvné texty vznikali celé tisícročia. Sú spojené so vznikom izraelského národa. Jeho kultúru ovplyvňovali aj susedné národy. Napríklad je znateľný vplyv egyptský, babylonský, a aj od pôvodných obyvateľov územia, kde bola zasľúbená zem, teda aj vplyv kanaánsky.
Rozdelenie Starej zmluvy
Bežne rozdeľujeme knihy Starej zmluvy na historické, vyučujúce, prorocké. Toto delenie je uvedené v obsahu Biblie na začiatku a nemusíme si ho pamätať, lebo vždy si ho môžeme nájsť na prvých stranách Biblie.
Päť kníh Mojžišových
Prvá kniha Mojžišova- Genezis: v 1.- 11. kapitole sú opísané pradejiny ľudstva -stvorenie sveta, pád prvých ľudí v raji, ich vyhnanie, potopa, babylonská veža. Takmer každý tieto udalosti pozná.
Od 12. po 25. kapitolu sa píše o Abrahámovi. Zopakujme si o ňom niektoré skutočnosti: Okolo r. 3000 pr.Kr. si vybral Boh bezdetného kočovníka Abraháma z Mezopotámie. Ten pochádzal z Noachovho syna Šéma. Dostal príkaz od Boha, aby šiel do Kanaánu, čo bude zasľúbená zem. Stane sa z neho národ. V súčasnosti sa našla hlinená tabuľka, na ktorej bol napísaný súpis kôz a oviec Abraháma. Ten mal synov Izmaela a Izáka. Z Izmaela pochádzajú arabské národy. Izák mal byť obetovaný.
Od 25. po 26. kapitolu sa píše o Izákovi a jeho synoch Ezauovi a Jákobovi a ich spore o prvorodenstvo.
Od 27. po 50. kapitolu sa Písmo zaoberá Jákobom a jeho synmi. Prostredníctvom Jákoba sa rozvinul Boží plán. On mal 12 synov, po nich mal Izrael neskôr 12 kmeňov. Jeden zo synov - Jozef bol predaný do Egypta. V Kanaáne nastal hladomor a Jákobova rodina odchádza do Egypta, kde boli cudzincami. Jozefova kariéra.
Druhá kniha Mojžišova -Exodus: Jákobova rodina v Egypte sa rozrástla. Faraón dal príkaz usmrcovať ich novorodených chlapcov. Jedným z nich bol Mojžiš, ale bol zachránený a vyrastal na faraónovom dvore štyridsať rokov. Potom musel utiecť a štyridsať rokov bol pastierom.
V 1.-19, kapitole je písané, že Izraelci v Egypte pociťovali od domorodcov útlak. Boh požiadal Mojžiša, aby vyviedol ľud z Egypta. Faraón tomu bránil až ho prinútili pohromy, ktoré dopustil na Egypt Boh. Mojžiš vyviedol ľud na púšť. Nespokojnosť pútnikov.
20.-24.kapitola obsahuje udalosti pod Sinajom, desať Božích prikázaní, uzavretie zmluvy.
V 25.-31. kapitole sú obsiahnuté predpisy o stavbe a vystrojení svätyne. Spomínaná je truhla zmluvy.
V 32.- 34 kapitole je písané o porušení zmluvy (zlaté teľa), a jej obnovení.
V 35.-40 kapitole sú vysvetlené predpisy o svätyni.
Ak Pán dá, bude pokračovanie o mesiac.
Študuj Bibliu! Na minulú otázku správne odpovedali sestry: Cabanová, Hvizdová, Jakubovie, Jarábeková a Kandová. Aj tu je doklad toho, ako málo ľudí zo zboru je ochotných odpovedať, lebo bez otvorenia Biblie to nejde.
Dnešná úloha: Čo mali robiť predáci ľudu – tisícníci, stotníci, pätdesiatnici a desiatnici? Odpoveď nájdete V druhej knihe Mojžišovej v 18. kapitole.
.: Autor: Štefan Urbašík