Ako to už z pomenovania vyplýva, Knihy kráľovské odrážajú udalosti počas epochy kráľovstva v dejinách vyvoleného národa, a to epochu podávidovskej doby. Obsah kníh možno rozdeliť na tri časti.

Prvá popisuje dobu jednotnej ríše- Šalamún. Druhá hovorí o rozdelenom kráľovstve - po zánik severnej ríše r. 722. Tretia časť podáva dejiny južnej ríše až do babylonského zajatia, prípadne po omilostenie kráľa Jojákíma Merodachom r. 561. Celkove teda možno povedať, že knihy Kráľovské zobrazujú epochu od postavenia chrámu až po jeho zborenie. V tejto časti Biblie je zdôraznené ako pobožnosť (kráľov a ľudu), a zachovávanie Božích prikázaní prinieslo spásu a ich prestupovanie kráľmi a ľudom prinieslo nešťastie. Pri čítaní Kráľovských kníh je pozoruhodná schéma, podľa ktorej sa jednotliví králi hodnotia. Pri menách judských kráľov sa uvádza i vek kráľa pri nastúpení na trón a tiež meno matky. Ak sa toto neuvádza, je to preto, že sa správali ako severoizraelskí. Totiž medzi severom a juhom sa robí istý rozdiel. O kráľoch judskej ríše sa takmer vždy hovorí ako o zbožných v očiach Hospodinových (činil, čo je správne, podobne ako Dávid), kým králi Izraela sú skoro vždy hodnotení ako odpadlíci (robil, čo je zlé pred Hospodinom.). Zámer jednotlivých Kráľovských kníh je svedectvom o tom, ako pobožnosť a zachovávanie Božích prikázaní prináša spásu a ich prestupovanie prináša nešťastie.

Prvá kniha kráľov

Najstarší Dávidov syn Adónija sa usiloval o trón, ale Dávid zobral na vedomie pripomienku jeho ženy Batšeby, že dávno sľúbil trón jej synovi. Dávid svoj sľub dodržal. Bezprostredným nástupcom Dávida ako izraelského kráľa bol Šalamún. Hospodin rozhodol, že nie Dávid, (pretože sa pošpinil krvou), ale jeho syn Šalamún postaví chrám v Jeruzaleme. Trvalo to sedem rokov a na stavbe pracovalo 180 000 mužov. Nádhera chrámu odzrkadľovala bohatstvo, ktoré nahromadil Šalamún. Údajne bohatstvom prevyšoval všetkých kráľov zeme.

 Ešte Dávid dal novému kráľovi radu, aby bol verný Bohu a Jeho zmluve. Upozornil ho, že bez tejto vernosti sa nedá zaručiť prosperita, ani istota, že Dávidova dynastia bude pokračovať. Šalamún panoval od r. 178- 170 (roky sa odpočítavali), pred Kristom. Hospodin ho vysoko vyzdvihol v očiach celého Izraela. Dal mu taký kráľovský lesk, aký pred ním nemal žiadny kráľ nad Izraelom. Boh mu hneď na začiatku panovania sľúbil, že mu zaručí všetko, o čo Ho požiada. Šalamún si skromne žiadal múdrosť, ktorá by mu pomohla správne vládnuť. Boh mu túto žiadosť splnil, no musel prejsť skúškou. Rozumne rozsúdil dve ženy, ktoré si nárokovali dieťa. Príbeh je všeobecne známy.

Najposvätnejším izraelským predmetom bola archa zmluvy, ktorá symbolizovala zmluvu národa s Bohom. Preniesli ju do novopostaveného chrámu. (Osud chrámu bol dramatický. Roku 167 pr. Kr. ho znesvätil Epifanes. Jeho slávu obnovil Herodes Veľký v 20. r.pr. Kr. a v r. 70 po Kr. ho definitívne zničili Rimania.) Nie je známe, čo sa stalo s archou zmluvy.

Šalamún zreorganizoval vládu izraelského kráľovstva. Bol teda zdatným administrátorom. Pre rozličné vládne rozhodnutia stanovil skupinu osobných poradcov. Krajinu zreorganizoval na 12 daňových okrskov, na čele ktorých stáli guvernéri. Šalamún však nerešpektoval niekdajšie členenie krajiny podľa pôvodného rozdelenia Józuovho – podľa starej kmeňovej štruktúry Izraela. Každý z okrskov bol povinný jeden mesiac zásobovať kráľovský dvor potravou.

V tomto prehľade nie je možné dotknúť sa všetkých udalostí v danej dobe. Prehľad si berie za úlohu zoznámiť čitateľa s hlavnými udalosťami a prípadne naznačiť okolnosti. Aby čitateľ získal presný obraz všetkých popísaných udalostí, bolo by treba otvoriť Bibliu a postupne čítať kapitolu za kapitolou. Z názvov jednotlivých kapitol sa dajú vybrať na čítanie prípadne tie, ktoré zaujmú už vlastným názvom:

1. kap. Dávidova staroba, Adónija chce byť kráľom, Šalamún nastupuje na trón. Omilostený Adónija
2. kap. Dávidove posledné pokyny Šalamúnovi, Adónijova smrť,Vyhnanie Ebjátára a Jóábova smrť
3. kap. Šalamúnova prosba, Šalamúnov súd
4. kap. Správa Šalamúnovej ríše
5. kap. Zásobovanie Šalamúnovho dvora, Šalamúnova múdrosť, Prípravy na stavbu chrámu
6. kap. Stavba chrámu
7. kap. Kráľovské stavby, Zhotovenie dvoch stĺpov, Zhotovenie bronzového mora, Desať podvozkov na umývadlá, Ďalšie vybavenie chrámu
8. kap. Prenesenie truhly Hospodinovej, Šalamúnova reč k ľudu, Šalamúnova modlitba, Požehnanie a obete
9. kap. Hospodin sa zjaví Šalamúnovi, Šalamúnova staviteľská a obchodná činnosť
10. kap. Kráľovná zo Sáby, Šalamúnovo bohatstvo
11. kap. Šalamúnovo modlárstvo, Šalamúnovi nepriatelia, Járobeámov odboj
12. kap. Odtrhnutie Izraela od domu Dávidovho
13. kap. Proroctvo proti bételskému oltáru, Boží muž a prorok
14. kap. Járobéamovo panovanie a súd nad ním, Rechabeámovo panovanie
15. kap. Judskí králi Abijám a Ásá, Izraelskí králi Nádáb a Baša.
16. kap. Izraelský kráľ Élá,. Izraelský kráľ Zimrí, Izraelský kráľ Omrí, Izraelský kráľ Acháb
17. kap. Eliáš pri potoku Kerít, Eliáš v Sarepte
18. kap. Boží súd na vrchu Karmel
19. kap. Eliášova púť na Chóréb, Pomazanie Elízea
20. kap. Achábove vojny so Sýriou, Víťazstvo Izraela proti Aféku
21. kap. Nábotova vinica
22. kap. Achábov boj proti Rámót-Gileádu, Achábova smrť, Judský kráť Jóšáfát

 

Študuj Bibliu – dnešná úloha: Kto zviedol Šalamúnovo srdce k iným bohom? Odpoveď nájdete v Prvej knihe kráľov v 11. kapitole. Odpovedať môžete na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. alebo na lístku pri ofere. Na minulú otázku zo Starej zmluvy správne odpovedali sestry a bratia: Cabanová, Ing. Iliaš, Remiar, Hrdinová, Ing. Šefčíková Bratislava, Jakubovie, Jarábeková, Kandová.

.: Autor: Štefan Urbašík         


 

Search

Časopis Pohľad

Slovo

1 Korintským 2, 9 Ani oko nevídalo, ani ucho neslýchalo, ani do srdca človeku nevstúpilo, čo pripravil Boh tým, ktorí Ho milujú.