Podmienky vzniku a prvé fungovanie
Na úvod je dôležité povedať, že hudobnej skupine ObedEdom predchádzali v radvanskom evanjelickom zbore dva skoršie pokusy (okolo roku 1999 a v roku 2002), ktoré sa však nedočkali dlhodobejšieho fungovania. Ich vznik a fungovanie však mali nemalý vplyv na formovanie chválospevovej hudobnej skupiny ObedEdom.

Samotná hudobná skupina však vznikla na prelome rokov 2003 a 2004 ako mládežnícko – dorasťácka aktivita, a to postupnou transformáciou vtedajšieho mládežníckeho spevokolu. Jej názov vznikol ako reakcia na Božie Slovo, ktoré v Druhej knihe Samuelovej spomína príbeh Obed-Edoma Giťanského, ktorý žil v čase izraelského kráľa Dávida. Jeho stretnutie s Božou prítomnosťou a Božím požehnaním bolo také silné, že ostal verný službe Bohu až do konca svojho života. S týmto posolstvom sa členovia skupiny stotožnili a meno tohto muža sa stalo názvom a posolstvom kapely po celý čas jej fungovania. Obsadenie sa zo začiatku menilo, pretože sa hľadali ľudia, ktorí by túto službu prijali a mali by aj Božie dary vhodné pre prácu v hudobnej skupine. Za stabilnejšiu zakladajúcu zostavu však môžeme považovať: Martin Drienovský – gitara a spev, Eva Drienovská rod. Pakšiová – spev, Zuzka Valentová ml. – spev, Peter Caban – basová gitara, Janka Kasarová – husle, Jiří Bubenčík – elektrická gitara, Andrej Majer – bicie nástroje a Ondrej Filipko - mix. Spočiatku hudobná skupina spolu so zborovým farárom Jánom Kollárom a vtedajšou skupinou mladých členov zboru organizovala akcie s názvom Večer modlitieb a chvál, ktoré sa konali vždy v sobotu alebo v nedeľu večer v Božom chráme cirkevného zboru. Tieto akcie neskôr vystriedali akcie s názvom Duchovný dom, pričom miesto a čas ostali nezmenené. Ako výsledok horlenia členov skupiny, ale i mladých v zbore, sa jej práca za podpory radvanskeho evanjelickeho zboru rozšírila aj na evanjelizačné aktivity konané raz za mesiac v obci Ľubietová (2004). Táto aktivita trvala viac ako rok a počas jej trvania bol miestny zbor povzbudený a bolo absolvovaných množstvo evanjelizačných rozhovorov s miestnymi členmi zboru, ale aj okoloidúcimi ľuďmi. Po zmene zborového farára na ev. fare v Ľubietovej sa práca skupiny v tejto dedine ukončila, ale jej evanjelizačné aktivity napriek tomu neprestali. Ako ďalší priestor pre evanjelizáciu bola vybraná obec Malachov, ktorá je zároveň aj fíliou radvanského evanjelického zboru. Tu sa evanjelizácie konali rovnako vyše roka, avšak pre technické problémy sa na začiatku roka 2008 ukončili. Podobné pravidelné evanjelizačné aktivity smerované von, mimo cirkev, už skupina po roku 2008 neorganizovala.

Pravidelná služba v zbore
Miesto pravidelných chválospevov bolo zborovým farárom a mládežou v Radvani budované ešte za čias mládežníckeho spevokolu (pred rokom 2003), kedy sa mládež pod vedením najprv Zuzany Ferjenčíkovej, neskôr Lenky Voskárovej, potom Daniela Kaczmarczyka a Dorotky Burkert, pravidelne objavovala v čase po kázni pred oltárom, aby slúžila zboru niekoľkými duchovnými piesňami. ObedEdom teda pokračoval v tomto trende a ešte počas evanjelizácií v Ľubietovej (2004) si začal budovať priestor pre pravidelné chválospevy v rámci aktivít zboru. Najprv ako doplnok Služieb Božích vždy po kázni Slova Božieho, neskôr ako ich voliteľná súčasť. Istý čas počas fungovania skupiny v rámci aktivít zboru sa organizovanie chválospevov po skončení Služieb Božích konalo v susednom Radvanskom kaštieli. Výsledná podoba práce skupiny ObedEdom, ktorá trvá dodnes, je pravidelné dopĺňanie Služieb Božích v čase po ich skončení v bloku asi 30-50 min. Blok je tvorený hovoreným slovom, čítaným Slovom Božím, svedectvami a samozrejme piesňami známych kresťanských svetových, ale i domácich autorov.

Vnútromisijná aktivita v ECAV
V marci roku 2008 sa začala skupina znova zapájať do služby evanjelizácií pravidelným organizovaním seniorátnych stretnutí mládeže, ktoré mali charakter vnútromisijný a doprevádzal ich ObedEdom. Seniorátne stretnutia mládeže boli konané každé tri mesiace v zborovom chráme v Radvani a posledné bolo začiatkom decembra toho roku. Následne začala spolupráca skupiny s ostatnými kresťanskými, až na jednu výnimku, čisto evanjelickými hudobnými skupinami v rámci seniorátu. Výsledkom bola séria evanjelizačných dvoj-koncertov (Úzka cesta - BB, TÉVACH - Krupina, CrossRoads - BB, PeDaRoPeJa - ZVS, United - Uhrovec, Zuzana Golianová - Hrochoť, Plus jeden - Piešťany) konaných v Radvani. Paralelne a zároveň ako dôsledok vznikla séria evanjelizačných koncertov v Sáse a v Dobrej Nive. Skupina sa hudobne spolupodieľala aj na príprave športových seniorátnych olympiád na Sliači (2007), v Badíne (2008, 2009), v Radvani (2010, 2013) a v Slovenskej Ľupči (2012). V tomto období bola zostava nasledovná: Martin Drienovský – gitara a spev, Zuzka Šipková – klávesy a spev, Klaudia Murínová – spev, Ján Šipka – basgitara, Veronika Iskrová – elektrická gitara, Veronika Lapínová, rod. Miková - perkusné nástroje, Tomáš Bjel – bicie, Ivan Pakši - mix a Tomáš Kučera - mix.

Služba v SEM-e
Začiatkom leta v roku 2010 sa skupina ObedEdom zúčastnila na oslavách 400. výročia prvej synody evanjelickej cirkvi na Slovensku konanej v Žiline, kde bola prizvaná hrať ako súčasť mládežníckeho programu. V rámci aktivít organizácie SEM (Spoločenstvo evanjelickej mládeže) sa skupina zúčastnila v roku 2010 na minisemfeste v Banskej Bystrici, na SEMFESTE v Záriečí a v roku 2011 na festivale na hrade Branč.

Ostatné aktivity
Počas svojej existencie vydala skupina dva albumy s názvami Chválospevy I. (2007) a Chválospevy II. – Nájdení (2009). Spolupracovala aj pri tvorbe CD pre deti, ktoré sa nahrávalo v zborovom dome v Malachove (2010). V jej repertoári je vyše 20 vlastných chválových piesní a v priemere 100 ostatných kresťanských chválových piesní. V rokoch 2011 a 2012 fungovala popri skupine aj dorastová skupina ObedEdom – junior. Išlo o snahu členov skupiny ObedEdom odovzdať svoje zručnosti a vedomosti mladším, pričom im bolo špeciálnou formou zvestované aj evanjelium. Výsledkom projektu boli nové skúsenosti s touto formou evanjelizácie a nahrávky juniorov.

Zoznam všetkých členov
Ďalší členovia, ktorí prispeli svojou službou k fungovaniu hudobnej skupiny ObedEdom v rámci aktivít zboru, a nie sú súčasťou dvoch uvedených prierezov: Michal Belko - perkusné nástroje, Peter Mesár - spev, Stano Adamovič - saxofón, Tomáš Tuhársky - elektrická gitara, Ivona Abelovská - perkusné nástroje, Gabika Cabanová, rod. Ursínyová - spev, Alenka Filipková, rod. Tereňová - spev, Deniska Heinrichová, rod. Lapínová - klávesy, Tomáš Chorvát - basgitara, Andrea Ivančáková - perkusné nástroje, Michal Bahýl - mix, Filip Sochor - basgitara, Miro Štubňa - bicie.

Záver
V súčasnosti sa obsadenie skupiny stále formuje, čo je dôvodom útlmu v evanjelizačných aktivitách. Skupina napriek tomu pravidelne slúži každú nedeľu v čase po skončení hlavnej časti Služieb Božích blokom cca 30 min. chválospevov, okrem poslednej nedele v mesiaci, kedy sa venuje teambuildingu. Od začiatku bolo zameranie skupiny čisto chválové, pričom sa popri pravidelne vykonávanej službe chvál v zbore angažovala aj v rámci evanjelizačných aktivít zboru smerom von, ale aj dovnútra cirkvi. Skupina bola celý čas vedená členom zboru Martinom Drienovským, neskoršie presbytérom a dozorcom cirkevného zboru, ktorý vždy úzko spolupracoval s farárom cirkevného zboru Jánom Kollárom. Táto spolupráca bola kľúčová pre stabilitu fungovania a smerovanie celej skupiny ObedEdom počas jej existencie. Vždy to ale bola najmä Božia zásluha, že takáto služba mohla v Radvani vzniknúť a sprevádzať spoločenstvo počas rokov, kedy bol zbor mocne skúšaný, ale aj v rokoch pokoja a nerušenej práce na Pánovej vinici.

.: Autor: Martin Drienovský

Search

Časopis Pohľad

Slovo

2 Timotejovi 1, 7-8 Boh nám zaiste nedal ducha bojazlivosti, ale (ducha) moci, lásky a sebaovládania. Nehanbi sa teda zo svedectvo o našom Pánov, ani za mňa, Jeho väzňa, ale spolu (so mnou) v moci Božej znášaj protivenstvá za evanjelium.