Znovu je za nami jeden z dovezených sviatkov, ktorý naše Slovensko ešte pred pár rokmi nepoznalo. Mnohí sa naň pozerajú ako na úžasnú zábavu, neškodný maškarný ples bez toho, aby poznali jeho pravý význam. Je veľmi smutné, že Halloween neslávia len na diskotékach, vo fitnescentrách, ale zvykajú si naň už najmenšie deti, keď mnohé základné školy organizujú strašidelné párty pre svojich žiakov. Je predsa Halloween – sviatok duchov a tajomného čarovania. V pravej duchárskej atmosfére nesmú chýbať ježibaby, rozprávkové príšerky, múmie. Ako sa k tomuto pohanskému sviatku máme stavať my kresťania?
Zamyslime sa a nebojme sa o tom hovoriť všetkým, ktorí sa ním nadchýnajú.
Pôvod slova Halloween
Halloween je pôvodne pohanský keltský sviatok Samhain – koniec pohanského roka. Dnes sa už nepoužíva keltské označenie Samhain ale Halloween ako skratka z anglického Halloweenen, All Hallows' Evening, teda „predvečer všetkých svätých“.
Pôvod sviatku
Halloween je anglosaský ľudový sviatok, ktorý sa slávi 31. októbra. Vznikol na území Írska ako pohanský sviatok Keltov, ktorí sa lúčili s letom a slávili príchod nového roku presne v tento deň. Keltský festival alebo „noc teroru“ na prelome októbra a novembra niesla názov Samhain podľa keltského boha Samhaina, ktorý bol podľa viery starých Keltov pánom smrti a zlých duchov. Sviatok Samhain sa slávil všade tam, kde nachádzame stopy po Keltoch, ako o tom svedčia archeologické nálezy.
Kelti patria do západnej skupiny indoeurópskych kmeňov a rozšírili sa aj na územie dnešného Slovenska – stavali si mestské sídliská – oppidá napr. Bratislavské oppidum alebo unikátne svätyne – na vrchu Havránok pri Liptovskej Mare.
Druidi boli keltskí kňazi, vedomci a veštci.
Do Ameriky sa Halloween dostal až v roku 1840 vďaka novým prisťahovalcom zo Škótska a Írska, kde sa sviatok skomercionalizoval, premenil na dnešný strašidelný Halloween a odtiaľ ho s expanziou americkej kultúry preberali ďalšie krajiny. Slávi sa väčšinou v anglicky hovoriacich krajinách, hlavne v USA, Kanade, Veľkej Británii, Írsku, Austrálii, na Novom Zélande a bohužiaľ už aj u nás.
História Halloweenu
Asi 2000 rokov pred Kristom Druidi v Británii, Írsku a v iných keltských krajinách oslavovali koniec leta tým, že prinášali obete Samhainovi. Verili, že 31. októbra Samhain zhromaždil v podobe démonov duchov všetkých mŕtvych, ktorí zomreli počas predchádzajúceho roka a prebývali v telách zvierat ako trest za svoje zlé skutky. Mali dovolené vrátiť sa do svojich pôvodných domovov, aby navštívili žijúcich ľudí počas večera 31. októbra.
V noci Samhain prebiehali bujaré oslavy, všade horeli obrovské ohne, ľudia si na seba obliekli masky, aby sa chránili pred zlými duchmi mŕtvych. Ohne mali dušiam svietiť na cestu do sveta. Za úsvitu ich boh mŕtvych odviedol späť do ríše duchov. Nadvládu preberali staré čarodejnice prichádzajúce zo záhrobia, aby sa najedli a napili, ohriali a vypočuli staré príbehy. Preto sa počas tejto noci nesmelo o mŕtvych hovoriť nič zlé, inak by čarodejnice previnilca stiahli so sebou.
Druidskí kňazi viedli ľudí k diabolským uctievacím ceremóniám, v ktorých boli prinášané obete zvieracie aj ľudské, aby upokojili Samhaina, a aby im duchovia neubližovali. Pozostatkom po tomto pohanskom rituáli je dodnes uctievaný kresťanský Sviatok zosnulých a Všechsvätých, kedy sa zapaľujú sviečky a konajú sa bohoslužby.
Ako získavali tieto obete? Druidskí kňazi aj iní ľudia chodili od domu k domu a žiadali zvieratá alebo dieťa, či pannu ako ľudskú obeť. Obeť sa volala „Druidovo ponúknutie“ (treat). Ako vďaku za obeť nechali vyrezanú tekvicu s tvárou a zapálenou sviečkou vyrobenou z ľudského tuku. Keď nejaký nešťastník neuspokojil požiadavky Druidov, tak prišiel čas na nepríjemné prekvapenie (trick). Tej noci Satan alebo jeho démoni zabili niekoho v dome. Odtiaľ máme pôvod „Trick or Treat“ - obdarujte nás, lebo vám niečo vyvedieme. Trick or Treat je znovuuskutočnením druidských praktík. Staré ľudské obete sú nahradené sladkosťou. Keď teda dáte Halloweenovú sladkosť, v skutočnosti prinášate obeť falošným bohom, a tým sa zúčastňujete na modloslužbe.
Satanovou najväčšou túžbou je ublížiť a zničiť ľudí. Deti, ktoré sú zmrzačené a vraždené počas Halloweenu nie sú žiadne náhody. Sú to starostlivo plánované obete pre Satana, pripravované tými, ktorí mu slúžia a uctievajú ho.
Satan miluje Halloween, pretože okrášľuje moci zla a približuje deti do jeho blízkosti. A ako odveta, je veštectvo čoraz viac rozširované medzi mladými ľuďmi. Pán Boh nenávidí Halloween a jeho zlý pôvod. Satanistické ľudské obete sú urážkou Boha. Bosorky (veštice) privolávajú démonické moci, aby napadli tých najmenších. Ich mysle sú ovplyvnené touto temnou mocou. Hriech bráni komukoľvek, aby sa dostal do neba.
Hrdinovia Halloweenu a prejavy
Tradičnými znakmi Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice, vo vnútri ktorých je sviečka, ďalej čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, metly, oheň, príšery, kostlivci, zombie a pod. Farby červená, žltá, oranžová a čierna.
Vedeli ste, že dokonca vyrezané tekvice majú pôvod v týchto pohanských praktikách? Tekvica so sviečkou je znakom, ktorý slúži ako označenie tých fariem a domov, ktoré sympatizujú so Satanistami a žiadajú o zmilovanie, keď sa začne diať pohroma noci (trick or treat). Na prvý pohľad nevinná tekvica so zapálenou sviečkou s vyrezanou tvárou je pôvodným symbolom prekliatej duše.
Preoblečenie sa za Drakulu, bosorku, smrtku alebo čerta je nespojiteľné s kresťanským svedectvom. Mnohé oblečenia Halloweenu sú späté s najhoršími pohanskými ceremóniami; obyčajne sú zamerané na hriešne veci ako sú démoni, veštectvo a povery.
Tmavá stránka Halloweenu
1. HALLOWEEN UBLIŽUJE, PRETOŽE JE ZAMERANÝ NA NÁSILIE
Halloween zdôrazňuje zmrzačenie, vraždy a krv. Dokonca tieto veci oslavuje! Pravdou je, že milióny ľudí a pravdepodobne i vaše deti budú vidieť počas Halloweenu množstvo televíznych programov, videá, rôzne aktivity, ktoré oslavujú zmrzačenie, mučenie a vraždy. Predtým, než si poviete: „to im neuškodí, je to iba fantázia“, možno by ste mohli zobrať do úvahy to, čo si zhrozená matka prečítala v denníku svojho dospievajúceho syna: „Minulý rok som na Halloween ukradol auto a prenasledoval som dieťa, ktoré som potom zabil pre Diabla. Tento rok plánujem urobiť tú istú vec.“ Ten chlapec je teraz uväznený. Halloween je zameraný na násilie a búra zábrany, ktoré majú deti voči vraždám. Deti majú problém odlíšiť fantáziu od skutočnosti.
2. HALLOWEEN UBLIŽUJE, PRETOŽE ZDÔRAZŇUJE STRACH
Pre malé dieťa a citlivé povahy môže byť výlet do domu hrôzy, ktorý je pripravený pre Halloween alebo stretnutie so strašidelnými maskami nočnou morou, ktorá často vyústi do dlhotrvajúcich psychických problémov.
3.HALLOWEEN UBLIŽUJE, PRETOŽE JE ZAMERANÝ NA OKULTNÉ VECI
Dva najbežnejšie spôsoby, ktorými sú deti zoznamované s okultnými vecami je prostredníctvom rokovej hudby a Halloweenu. Tragické je to, že stále viac detí sa zoznamuje s okultnými vecami cez svojich učiteľov a vychovávateľov, ktorí pripravujú deťom v školských priestoroch takéto ohavné párty. Keď sa na nich odmietajú zúčastňovať alebo upozornia na ich škodlivosť, tak sú ešte aj potrestané.
Záver
Halloween je pohanský „náboženský deň“, ale NIE je to kresťanský deň. Halloween je absolútne zlej podstaty a nie je tu nič, čo by malo mať spoločné s Pánom Ježišom, práve naopak.
Keď si prijal Ježiša ako svojho Pána a Spasiteľa, tak si získal Jeho moc, ktorá ti slúži k tomu, aby si obstál proti Satanovi. „Poddajte sa teda Bohu, ale vzoprite sa diablovi a utečie od vás.“ (Jakub 4, 7)
Biblia prikazuje kresťanom „…a nezúčastňujte sa neplodných skutkov tmy, radšej ich kárajte.“ (Efezským 5, 11). Halloween je pohanský obetný deň a Biblia varuje kresťanov „Čo pohania obetujú, to obetujú démonom a nie Bohu. A ja nechcem, aby ste boli spoločníkmi démonov.“(1. Korintským 10, 20)
Keď si kresťania uvedomujú tmavú diabolskú stránku Halloweenu, tak nebudú oslavovať tento deň, lebo vedia, že sa to nepáči Pánovi Ježišovi Kristovi.
„Vy teda, milovaní, ktorí to vopred viete, chráňte sa, aby ste sa nedali zviesť bludom nemravníkov a nestratili ste pevnú postať, ale vzrastajte v milosti a známosti nášho Pána a Spasiteľa Ježiša Krista. Jemu sláva aj teraz, aj naveky! Amen.“ (2. Petra 3, 17 - 18)
.: Zdroj: Wikipédia a BJB Hurbanovo
.: Spracovala: Ľuba Slobodová